Parking pułapka na nieuważnych kierowców Drukuj Email
środa, 25 marca 2009 01:00

"Kiedy zastałem swój samochód z zablokowanym kołem, zacząłem się bacznie rozglądać - pisze nasz czytelnik. - Z trudem znalazłem oznaczenie, więc mandat grzecznie zapłaciłem. Ale jeżeli codziennie ktoś wpada w tę pułapkę, to chyba coś jest nie w porządku ze znakami. Myślę, że Straż Miejska korzysta z braku widocznego oznakowania, żeby wlepiać mandaty".

Sprawdziliśmy. Naprzeciwko Galaxy, na chodniku stoi znak informujący, że 4 miejsca przeznaczone są dla niepełnosprawnych. Nie wiadomo jednak które, ponieważ na parkingu nie ma żadnych linii. Cztery miejsca w lewo od słupka? Cztery w prawo? A może dwa z jednej i dwa z drugiej strony? W grę wchodzą jeszcze kombinacje trzy plus jeden w obie strony. Po wczołganiu się pod samochód stojący na miejscu pierwszym z lewej od słupka dostrzegliśmy biały pasek, który kiedyś był chyba narysowanym na betonie wózkiem inwalidzkim. Podobne znaki znaleźliśmy (z trudem!) na miejscu drugim od lewej. Dwóch pozostałych miejsc dla inwalidów nie udało nam się odnaleźć.

W ciągu 10 minut na miejscach, zidentyfikowanych przez nas jako zastrzeżone zaparkowały cztery samochody. Żaden z kierowców nie zauważył, że to miejsce uprzywilejowane.

- Ja myślałam, że ten znak dotyczy tych wcześniejszych - tłumaczyła się Natalia Krzywska, która od razu odjechała i zajęła bezpieczne miejsce kilka metrów dalej.

- Nigdy nie staję na miejscu dla inwalidy - zapewniał pytany przez nas pan Jerzy.

- Oznakowanie w tym miejscu jest prawidłowe - mówi Joanna Wojtach, rzecznik SM. - Wystarczy znak pionowy i on jest widoczny. Jeżeli tak ważne są detale, to można odświeżyć znaki poziome lub namalować koperty. Ale to dopiero wiosną, kiedy będzie lepsza pogoda

Źródło: "Gazeta Wyborcza Szczecin", z dn.25.03.2009 r.

Komentarz Straży Miejskiej:

Wyjaśniam, jak powinno być oznakowane miejsce parkingowe dla osoby niepełnosprawnej ruchowo, uprawnionej do zajęcia na postój pojazdu tzw. koperty. Miejsce przy al. Wyzwolenia jest prawidłowo oznakowane znakiem pionowym (widać to nawet na zdjęciu ilustrującym artykuł w "Gazecie Wyborczej Szczecin"). Wyznacza ono 4 koperty. Kierunek zajmowania miejsc - o czym powinien wiedzieć każdy posiadacz prawa jazdy - jest od znaku w kierunku jazdy. W Polsce obowiązuje prawostronny ruch pojazdów, więc skąd takie dywagacje?

Jeśli chodzi o oznakowanie poziome, jest ono oznakowaniem uzupełniącym i w przypadku prawidłowego oznakowania pionowego jego brak lub mała czytelność nie zwalnia z respektowania znaku D-18a (parking - miejsce zastrzeżone. Znak oznacza miejsce przeznaczone na postój pojazdu uprawnionej osoby) uzupełnionego o znak T-29 (tabliczka informująca o miejscach dla pojazdów przewożących lub kierowanych przez osoby niepełnosprawne mające problemy w poruszaniu się).

Rewitalizacja znaków poziomych w związku z tym, że maluje się je farbą musi być przeprowadzana w sprzyjających warunkach atmosferycznych. Trudno nakładać farbę na powierzchnię pokrytą lodem, śniegiem.

Pozostawiamy bez komentarza "rzetelność"  Pani Redaktor w przytoczeniu przez nią wypowiedzi rzecznika SM Szczecin.

 

Wyszukiwarka

Portal Bezpieczni Razem

Baner_Bezpieczni_Razem

BIP SM

Biuletyn Informacji Publicznej Straży Miejskiej Szczecin

Numery alarmowe służb miejskich i instytucji

112 - numer alarmowy UE
19656 - straż miejska
984 - pogotowie rzeczne
985 - ratownictwo górskie
986 - straż miejska
991 - pogotowie elektrowni
992 - pogotowie gazowni
993 - pogotowie ciepłowni
994 - pogotowie wodociągów
997 - policja
998 - straż pożarna
999 - pogotowie ratunkowe

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 21 gości 

2008 - 2012 © Straż Miejska Szczecin