AKTUALNOŚCI

Strażnicy miejscy ponownie ruszyli z kontrolami realizacji obowiązku zakrywania ust i nosaStrażnicy miejscy ponownie ruszyli z kontrolami realizacji obowiązku zakrywania ust i nosa

Przed nami czwarta fala epidemii koronawirusa. Niestety, mimo wielu apeli, spotów informacyjnych obowiązek zasłaniania nosa i ust jest bagatelizowany przez mieszkańców. Od dnia dzisiejszego strażnicy miejscy prowadzą wyrywkowe kontrole w miejscach objętych nakazem zasłaniania nosa i ust.

Wprowadzony na mocy Rozporządzenia obowiązek zasłaniania nosa i ust- generalnie poza miejscem zamieszkania -w dalszym ciągu jest aktualny .O ile początek obowiązywania przepisów był w oczach służb porządkowych oceniany jako zadawalający, o tyle od  kilku tygodni widać ,że nastąpiło rozluźnienie w kwestii zasłaniania ust i nosa.

W trosce o zdrowie ( i życie) naszych mieszkańców szczecińska Straż Miejska przypomina:

W dalszym ciągu ciąży na nas obowiązek zakrywania ust i nosa. Twarz należy zakrywać maskami medycznymi lub szytymi. Nie można już stosować alternatywnych osłon w postaci części odzieży, np. chustek czy szalików czy innych części garderoby.

Obowiązek zasłaniania nosa i ust obecnie dotyczy przebywania w zamkniętej przestrzeni publicznej poza miejscem zamieszkania  i obowiązuje nie tylko dorosłych, ale również dzieci powyżej 4. roku życia. Niestety , jak pokazały ostatnie kontrole ,o zabezpieczaniu dzieci zapominają rodzice. Ponowne kontrole przeprowadzane w środkach transportu publicznego wykazały ,iż dzieci i młodzież podróżujące autobusami i tramwajami do i ze szkół ( po wznowieniu nauki stacjonarnej) kompletnie ignoruje obowiązujące przepisy. Apelujemy do rodziców o właściwe zabezpieczanie swoich podopiecznych w środki ochrony osobistej w postaci maseczek, aby ten upragniony powrót do szkół i kontaktów z rówieśnikami nie zakończył się wraz z rosnącą liczbą zakażeń wirusem odpowiedzialnym za epidemię Covid-19.

Strażnicy miejscy w dniu dzisiejszym nałożyli już kilkanaście pouczeń na osoby, które nie zakrywały nosa i ust w miejscach publicznych ( komunikacja publiczna, galerie handlowe).Kolejne kontrole mogą skutkować nałożeniem mandatów karnych. Przypominamy także o właściwym noszeniu maseczki. Założona na brodzie, czole czy też trzymana w ręku może zakończyć się nałożeniem mandatu do 500 złotych a nawet skierowaniem wniosku do sądu, który może orzec grzywnę w wysokości nawet 5000 zł.