AKTUALNOŚCI

Strażnik miejski w czasie wolnym od pracy uratował życie rannemu motocykliścieStrażnik miejski w czasie wolnym od pracy uratował życie rannemu motocykliście

To kolejny raz, kiedy strażnik miejski w wolnym od pracy czasie podejmuje działania, które ratują czyjeś życie. W ubiegłym tygodniu był to wypadek samochodowy z udziałem czwórki poszkodowanych osób, w piątkowe popołudnie kolejny strażnik po służbie wykazał się znajomością udzielania pierwszej  pomocy, w dramatycznych niestety okolicznościach…

 24 czerwca około godziny 16.00 funkcjonariusz Straży Miejskiej wracając z pracy załatwiał prywatne sprawy przy Alei Niepodległości i stał się świadkiem zdarzenia drogowego, w którym poszkodowanym został motocyklista. Z nieznanych powodów kierujący motocyklem przewrócił się nagle na jezdnię, strażnik natychmiast podbiegł do miejsca wypadku i po szybkiej ocenie bezpieczeństwa własnego przystąpił do działań ratowniczych . U poszkodowanego na skutek urazu spowodowanego wywróceniem się na motocyklu doszło do częściowej amputacji kończyny dolnej wraz z rozległym krwotokiem. Taka informacja została przekazana służbom ratowniczym wezwanym na miejsce wypadku. W oczekiwaniu na przybycie Pogotowia Ratunkowego funkcjonariusz przystąpił do tamowania masywnego krwotoku, wraz z przybranymi do pomocy z tłumu „widzów” dodatkowych osób. W trakcie udzielania pierwszej pomocy zebrano od poszkodowanego wywiad „SAMPLE”- strażnik jest ratownikiem KPP, na wypadek utraty przytomności przez rannego mężczyznę. Wywiad SAMPLE to  zebranie dokładnego wywiadu od poszkodowanego, które jest jedną z podstawowych czynności, jaką powinien wykonać ratownik, by uzyskać istotne informacje, które pomogą mu w ocenie stanu poszkodowanego. Uzyskane informacje przekazuje się medycznym służbom ratunkowym .

Skrót SAMPLE składa się z: S (Symptomy), A (Alergie), M (Medykamenty), P (Przebyte choroby), L (Lunch), E (Eventy, czyli zdarzenia).

Do czasu przybycia Zespołu Ratownictwa Medycznego monitorowano cały czas  funkcje życiowe ofiary wypadku. Po przybyciu na miejsce zdarzenia ratowników medycznych strażnik przekazał informacje uzyskane z wywiadu SAMPLE oraz o zakresie czynności pierwszej pomocy udzielonej motocykliście. Dalszą akcję ratunkowa koordynował ratownik medyczny Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego. Po zabezpieczeniu poszkodowanego  ratownicy medyczni stwierdzili, że zdecydowane i bezpośrednie działania ratownicze podjęte przez strażnika miejskiego przyczyniły się do uratowania życia rannego motocyklisty.