Piszą o nas

Kierowcy bardziej się pilnują i unikają kopertyKierowcy bardziej się pilnują i unikają koperty

Straż miejska wystawiła w tym roku cztery razy mniej mandatów za bezprawne parkowanie na miejscach dla niepełnosprawnych w Szczecinie. Kilka lat temu karała około 600 osób rocznie, natomiast od stycznia funkcjonariusze wlepili niecałe 150 mandatów. Według rzeczniczki szczecińskiej straży Joanny Wojtach, to efekt zaostrzenia przepisów. - Wcześniej to był mandat 100-złotowy, teraz wynosi 500 złotych, pięć punktów karnych, zabieramy też samochody na lawecie - tłumaczy Wojtach.


- To dramat, karygodne, a ludzie notorycznie parkują w takich miejscach np. przy supermarketach - uważają kierowcy. - Nadal nie jest dobrze - mówi pani Anna, mama niepełnosprawnego, 6-letniego Filipa. W jej opinii w Szczecinie miejsc dla niepełnosprawnych jest za mało. - Nie udało mi się jeszcze nigdy zaparkować na kopercie przy przychodni, z której korzystamy. Zawsze jest zajęte. Przy niektórych urzędach mogłoby być więcej takich miejsc, podobnie w samym mieście - uważa pani Anna.

Wciąż nie ma skutecznych narzędzi, by karać osoby, które bezprawnie posługują się kartami uprawniającymi do parkowania na "kopercie". W Szczecinie 2,5 tysiąca z prawie 13 tysięcy legitymacji, które wciąż są w obiegu, to plakietki zmarłych. Część z nich jest bowiem wydawana bezterminowo, a po śmierci właściciela rodzina nie musi ich zwracać. By skontrolować kierowcę, który ma taką legitymację, strażnicy czy policjanci musieliby czekać czasem nawet kilka godzin, zanim wróci on do auta. To ma się zmienić - nowelizacja ustawy, którą już przyjął Sejm zakłada, że od jesieni przyszłego roku karty będą wydawane na określony czas. Powstanie też ich centralny rejestr.

Źródło: www.radioszczecin.pl z dn.30.10.2013r.