Piszą o nas

Odśnieżanie w Szczecinie. Są trzy kolejności. A jak jest śnieg? Zobacz, gdzie można to zgłosićOdśnieżanie w Szczecinie. Są trzy kolejności. A jak jest śnieg? Zobacz, gdzie można to zgłosić

Mieszkańcy ulicy Łuczniczej w Szczecinie narzekają na to, że nikt nie odśnieża chodnika na ich ulicy. Sprawdziliśmy, jak to wygląda w naszym mieście.

– Ta sytuacja powtarza się co roku – mówi Danuta Łapczyńska, która zatelefonowała do redakcji. – Na osiedlu trakty dla pieszych są odśnieżone, tymczasem przy głównej ulicy chodzi się po ubitym śniegu. Jest ślisko. Sprawny człowiek ma problemy, a co dopiero inwalida, czy matka prowadząca wózek z dzieckiem. Czytelniczkę dziwi ta sytuacja, bo jak mówi to ulica w centrum miasta, a nie na peryferiach. – Pewnie to teren należący do gminy, dlatego nie ma gospadarza, który poczuwałby się do obowiązku odśnieżania – komentuje kobieta.

O sytuacji zawiadomiliśmy Straż Miejską w Szczecinie. – Zbieramy takie zgłoszenia i kierujemy do Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego – mówi Joanna Wojtach ze straży miejskiej. – Ulica Łucznicza będzie interwencyjnie odśnieżona.

W umowach na sezon zimowy 2013/2014 obowiązują trzy kolejności odśnieżania w Szczecinie.

W I i II kolejności ujęte zostały przede wszystkim główne ciągi komunikacyjne, po których kursuje komunikacja miejska, a także mosty, wiadukty i ulice o dużym nachyleniu. W III kolejności ujęte zostały m.in. ulice łączące główne ciągi komunikacyjne. – Ulice nieujęte w tzw. Planie AZ oczyszczane będą interwencyjnie, po zakończeniu działań w I, II i III kolejności – tłumaczy Dariusz Wołoszczuk z ZDiTM.

W I kolejności wykonawcy zobowiązani są do zapewnienia przejezdności w ciągu 4 godzin od wystąpienia opadów śniegu bądź gołoledzi, w II kolejności przejezdność powinna zostać zapewniona w ciągu 6 godz. Po ustaniu opadów śniegu w ciągu 4 godz. wykonawcy zobowiązani są do usunięcia z jezdni śniegu i błota pośniegowego (dot. I i II kolejności). W III kolejności wykonawcy zobowiązani są do zapewnienia przejezdności w ciągu 12 godzin od ustania opadów śniegu. – Pod adresem zditm@zditm.szczecin.pl można zgłaszać potrzebę odśnieżenia jezdni czy chodnika – dodaje Dariusz Wołoszczuk. ZDiTM uruchomiło również numery telefonów 48 00 407 i 48 00 409, pod którym mieszkańcy mogą zgłaszać potrzebę odśnieżenia jezdni czy chodnika.


Remondis, który jest odpowiedzialny za odśnieżanie lewobrzeża, otrzyma prawie 5,5 mln zł a MPO za odśnieżanie prawobrzeża 2 mln zł. - Łączna planowana kwotawydatków na całą Akcję Zima wynosi obecnie ok. 8, 2 mln zł - informuje Dariusz Wołoszczuk. - W ramach tych środków zawarte będą także umowy na załadunek i wywóz śniegu z chodników, jezdni i parkingów oraz na ręczne oczyszczanie miejsc parkingowych znajdujących się na jezdni w SPP oraz na usuwanie śniegu i lodu przy użyciu sprzętu budowlanego.

Źródło: Moje Miasto Szczecin z dn.28.01.2014r.