Działania Strażników Osiedlowych

Patrol rowerowy Straży MiejskiejPatrol rowerowy Straży Miejskiej

Od kilku dni strażnicy miejscy znów wsiedli na rowery, aby patrolować nasze miasto. Na razie uruchomiono jeden patrol rowerowy na Oddziale Prawobrzeże.

Ciągle doskwierające braki kadrowe w Straży Miejskiej spowodowały, iż przez kilka sezonów rowerowe załogi zawiesiły swoje działania. Jeszcze kilka lat temu kilka mieszanych par rowerowych ( strażnik-policjant) patrolowało Szczecin. Teraz powoli wracamy do tej formuły, lecz na razie w okrojonym( i tylko strażniczym) składzie. Niewykluczone ,iż takich patroli będzie więcej…

Zadania patrolu rowerowego:

1.działania ukierunkowane na eliminowanie zdarzeń z udziałem rowerzystów oraz reagowanie na wykroczenia przez nich popełniane

2. kontrole przejść dla pieszych i eliminowaniu zdarzeń z ich udziałem oraz reagowanie na popełniane wykroczenia ( m.in. przechodzenie pieszych w miejscach do tego niewyznaczonych)

3. działania w zakresie monitorowania i identyfikacji miejsc niebezpiecznych dla odbywającego się ruchu rowerowego ,kontrolowanie dróg i ścieżek przeznaczonych dla rowerów pod kątem ich oznakowania, eliminowanie nieprawidłowego parkowania pojazdów ( m.in. na drogach dla rowerzystów)

4. kontrole miejsc rekreacyjnych w prawobrzeżnej części miasta: skwery, parki, tereny zielone pod kątem spożywania alkoholu w tych miejscach, stanu czystości i porządku.

Już pierwsze dwa dni patrolowania takich miejsc przez rowerowy patrol strażników miejskich przyniósł wymierne rezultaty, niestety zakończone wystawieniem kilkunastu mandatów. Strażnicy przerywali bowiem biesiady alkoholowe w parku, uniemożliwiali przebieganie przez jezdnie z ominięciem przejścia dla pieszych i niebezpiecznym manewrem wtargnięcia prawie wprost pod koła jadących pojazdów. Największe zaskoczenie wśród tych, którzy popełnili takie wykroczenie budził fakt, że strażnicy zjawiali się „nagle i znikąd”. Strażnicy dziennie przejeżdżają na rowerach około 50 kilometrów.