Działania profilaktyczne

Orszak Króla Maciusia przeszedł ulicami miastaOrszak Króla Maciusia przeszedł ulicami miasta

Orszak Króla Maciusia to impreza organizowana przez SP 54 od lat. Wydarzenie ma propagować wartości, jakim hołdował Janusz Korczak. Jest też okazją do świętowania zbliżającego się Dnia Dziecka. Nad bezpiecznym przemarszem czuweała m.in. Straż Miejska.

Kolorowy i wesoły pochód z udziałem uczniów Szkoły Podstawowej nr 54 im. Janusza Korczaka przemaszerował w środę przez centrum Szczecina. Orszak Króla Maciusia wyruszył spod budynku szkoły, minął plac Grunwaldzki i aleję Papieża Jana Pawła II, aby zatrzymać się przed Urzędem Miasta i tam spotkać się z przedstawicielem magistratu. 

Tuż przed godziną 10.30 dzieci, nauczyciele i rodzice zebrali się pod szkołą. Wszyscy ubrani byli w przeróżne stroje - były postaci z bajek, komiksów, superbohaterowie, księżniczki i wiele innych. Pochód prowadził oczywiście Król Maciuś, ubrany w koronę i płaszcz, dzierżąc królewskie berło. 

Dzieci niosły także transparenty z cytatami z pism Janusza Korczaka. Podczas przemarszu skandowały hasła dotyczące praw i swobód dzieci. „Dziecka prawa to nie zabawa” - krzyczały zachęcane przez prowadzących orszak. Było radośnie i głośno: z głośnika dobiegały hasła i piosenki śpiewane przez uczestników, ktoś dmuchał w wuwuzele. Widać było, że udział w wydarzeniu sprawia dzieciom ogromną radość. Tym bardziej że był to też dzień bez obowiązkowych zajęć lekcyjnych. 

Pochód zatrzymał się pod Urzędem Miasta. Tam Król Maciuś odczytał list do prezydenta Szczecina. Podziękował gospodarzowi miasta za troskę o dzieci i poprosił o kolejne place zabaw, boiska sportowe i miejsca do odpoczynku.