Działania profilaktyczne

Z wizytą u przedszkolaków. Strażniczki szkolne uczą bezpiecznego zachowaniaZ wizytą u przedszkolaków. Strażniczki szkolne uczą bezpiecznego zachowania

Dzisiejsza wizyta strażniczek z Referatu Profilaktyki Straży Miejskiej z prelekcjami dla najmłodszych mieszkańców naszego miasta to w tej chwili niecodzienne wydarzenie. Epidemiczna rzeczywistość skutecznie pokrzyżowała wiele planów, w tym tych dydaktycznych profilaktyczek , tzw. strażniczek szkolnych.

Z nieskrywaną radością przyjęły zaproszenie od dyrekcji i pedagoga z Przedszkola Publicznego nr 65 na ulicy Młodzieży Polskiej. Z zachowaniem wszelkich rygorów sanitarnych przeprowadziły prelekcję z zabawą interaktywną dla 96 przedszkolaków, podzielonych na kilka grup. Spotkanie i prelekcje pod nazwą „Mój przyjaciel Rex” miały na celu przypomnienie podstawowych zasad podczas kontaktu z psami. Program adresowany jest do dzieci w wieku 3-6 lat, tj. dzieci przedszkolnych i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych. Program ma charakter profilaktyczny i edukacyjny zarazem.

Przygotowuje dzieci do tego ,jak unikać zagrożeń i niebezpieczeństw wynikających z kontaktu z psem, którego nie znają. Wspólnie ze strażniczkami przedszkolaki brały udział w inscenizacjach tzw. postaw obronnych, mających chronić głowę, ręce ,tułów w konfrontacji z agresywnym zwierzęciem. Ćwiczyli „drzewka” i „żółwie”, są to pozycje maksymalnie chroniące przed ewentualnym pogryzieniem. Najważniejsze jednak jest unikanie takich sytuacji i pozostawanie pod opieką dorosłych oraz unikanie kontaktów z nieznanymi psami. Najcenniejsze jednak było to , że strażniczki mogły spotkać się z dziećmi, bo te kontakty w obecnych czasach są wręcz na wagę złota!