PROFILAKTYKA

Działania profilaktyczneDziałania profilaktyczne

3.jpg
Tydzień Bezpiecznego Internetu
2018-02-12
W ramach "Tygodnia Bezpiecznego Internetu" w Szkole Podstawowej Nr 7 odbył się cykl spotkań dotyczący bezpieczeństwa w sieci. Prelegentkami były Strażniczki Miejskie z Referatu Profilaktyki. W czasie zajęć uczniowie dowiedzieli się, jakie zagrożenia czyhają w wirtualnym świeci. A także o niebezpieczeństwach ukrytych w instalowanych aplikacjach tj. Messenger, Snapchat, Instagram oraz Musical.ly. Aplikacje te umożliwiają śledzenie lokalizacji użytkownika, zidentyfikowanie jego tożsamości, ponadto uzyskują dostęp do listy kontaktów lub książki adresowej.
IMG_20180130_125000.jpg
Nowa maskotka Referatu Profilaktyki
2018-02-02
Z początkiem nowego roku do Referatu Profilaktyki dołączył nowy pracownik. Jest nim Strażnik Dafi, który po przejściu odpowiedniego szkolenie będzie odwiedzał szczecińskie przedszkolaki. Jego zadaniem jest zaznajomienie najmłodszych podopiecznych z zawodem Strażnika Miejskiego. Opowiada on dzieciom o zadaniach oraz oprzyrządowaniu Strażnika. Mamy nadzieję, że sympatyczny kaczorek spodoba się maluchom .
IMG_20180114_144737.jpg
26 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
2018-01-30
14.01.2018 r. Na terenie Łasztownii odbył się 26 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jak co roku do akcji przyłączyła się również Straż Miejska. Strażnicy zabezpieczali bieg „Policz się z cukrzycą” oraz prezentowali sprzęt służbowy w miasteczku ratowniczym. Przez cały czas Strażnikom towarzyszyła maskotka GRYFUŚ, z którą można było zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.
IMG_20180110_121612.jpg
Już wiem... jak bezpiecznie spędzić ferie.
2018-01-29
10.01.2018 r. w Szkole Podstawowej Nr 35 odbył się apel poświęcony zbliżającym się feriom zimowym. Na spotkanie zostały zaproszone Strażniczki Miejskie z Referatu Profilaktyki, które przedstawiły uczniom krótką prezentację dotyczącą zagrożeń jakie mogą nieść za sobą nierozważne zabawy zimowe. Wyświetlono również film szkoleniowy z którego dzieci dowiedziały się w jaki sposób pomóc osobie pod którą załamał się lód. W apelu wzięło udział ok. 720 uczniów z klas I – V.
1.jpg
BEZPIECZNIE W CZASIE FERII
2018-01-11
Od 15 stycznia rozpoczynają się w naszym mieście ferie zimowe. Z tego powodu 9 stycznia Strażniczki Miejskie z Referatu Profilaktyki zostały poproszone o przeprowadzenie pogadanki z uczniami ze Specjalnej Państwowej Szkoły Podstawowej Nr 67 na temat „Bezpiecznych ferii”. Strażniczki przypomniały dzieciom o zasadach obowiązujących podczas zabaw zimowych oraz przy spotkaniu z osobą obcą. Na zakończenie wszyscy otrzymali słodką niespodziankę oraz pamiątkową pieczątkę na rękę. Strażniczki w podziękowaniu dostały od podopiecznych SPSP 67 własnoręcznie wykonaną laurkę.
c94a265f8ba1f07a6ee2514632aeb3c0-800x560.jpg
VIII Kampania Białej Wstążki
2017-12-01
24 listopada Strażniczki Miejskie z Referatu Profilaktyki wzięły udział w Konferencji otwierającej VIII Kampanię Białej Wstążki. Tegoroczny temat to "W sieci przemocy". Podczas konferencji omawiane były zagrożenia, które każdy może napotkać korzystając z internetu. Poruszone zostały również zagadnienia związane z wpływem cyberprzemocy na młody umysł oraz zagrożenia związane z grupami psychomanipulacyjnymi funkcjonującymi w sieci. Konferencja skierowana była do przedstawicieli ośrodków pomocy społecznej, placówek ochrony zdrowia, oświaty, wymiaru sprawiedliwości oraz osób zajmujących się przeciwdziałaniem przemocy.
3.jpg
W Sieci zła
2017-11-13
W dniach 7 - 8 listopada Strażniczki z Referatu Profilaktyki przeprowadziły w Szkole Podstawowej Nr 68 zajęcia dotyczące "Cyberprzemocy". W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas IV. Funkcjonariuszki zaznajomiły najmłodszych z formami cyberprzemocy to jest: - nękanie, szantażowanie z użyciem Sieci, - nagrywanie niechcianych filmów oraz robienie zdjęć bez zgody drugiej osoby - publikowanie w internecie lub rozsyłanie przy użyciu telefonu komórkowego ośmieszających zdjęć - podszywanie się w Sieci za kogoś innego. Celem zajęć było uświadomienie uczniom jakie konsekwencje może mieć cyberprzemoc zarówno dla sprawcy jak i samej ofiary. Dzieci zostały poinstruowane jak się zachować gdy są ofiarą lub świadkiem internetowej przemocy oraz gdzie szukać pomocy.
received_1540608312651389.jpeg
Rozstrzygnięcie konkursu dotyczącego bezpieczeństwa w ruchu drogowym
2017-10-20
W dniu 12 października 2017r. Strażniczki Miejskie z Referatu Profilaktyki zostały zaproszone do Szkoły Podstawowej Nr 35 w Szczecinie w celu wzięcia udział w rozstrzygnięciu konkursu dotyczącego bezpieczeństwa. Funkcjonariuszki wręczyły nagrody najlepszym klasom oraz wyróżnionym osobom z poszczególnych klas. Konkurs był uwieńczeniem przeprowadzonych zajęć z bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
20171016_122622.jpg
Strażnik Gryfuś uczy najmłodszych "ABC ruchu drogowego "
2017-10-17
Najłatwiej i najefektywniej uczyć poważnych zasad ruchu drogowego przez …wspólną zabawę z najmłodszymi. Tym razem były to prawie 300 przedszkolaków w jednym miejscu! W dniu 16.10.2017 r. Strażniczki z Referatu Profilaktyki wzięły udział w organizowanej przez Dom Kultury "Słowianin" cyklicznej imprezie edukacyjnej skierowanej do szczecińskich przedszkolaków pt. "Bezpieczny przedszkolak". Od lat współpracujemy z organizatorem tego przedsięwzięcia, przez zabawę i rekwizyty najmłodsi poznają najważniejsze poruszania się w mieście. To swoisty „drogowy elementarz”. Straż Miejska podczas festynu doskonaliła u dzieci znajomość zasad bezpieczeństwa i przepisów ruchu drogowego. Dzieci miały możliwość poćwiczyć przechodzenie przez przejście dla pieszych dzięki mobilnemu miasteczku ruchu drogowego. W całym przedsięwzięciu Strażniczkom pomagał GRYFUŚ (maskotka Szczecińskiej Straży Miejskiej). Strażniczki były mile zaskoczone, ponieważ okazało się, że przedszkolaki doskonale znają przepisy i zasady korzystania z "zebry". Na koniec na ręce każdego malucha pojawiła się pieczątka ze znakiem "przejście dla pieszych" oraz słodki upominek.
Bez tytułu5.png
Współpraca ze szczecińskim Schroniskiem dla Nieletnich
2017-10-06
Dnia 28 września 2017 roku strażniczki szkolne uczestniczyły w szkoleniu zorganizowanym przez Dyrektora Schroniska dla Nieletnich w Szczecinie Pana Pawła Radziszewicza. Tematem szkolenia było postępowanie w sytuacjach kryzysowych z nieletnimi. Szkolenie odbyło się w Schronisku dla Nieletnich na ulicy Modrej w Szczecinie.